Tutlaj tutlaj tutlajdáááá

Autor: Peter Mikloš | 23.1.2013 o 17:01 | (upravené 23.1.2013 o 20:10) Karma článku: 17,15 | Prečítané:  758x

V poslednom období (rozumej od revolúcie, no možno aj oveľa skôr) sa nám rozmohla desivá choroba. Vkradla sa do mozgov nepripravených ľudí. Nefungujú proti nej žiadne očkovania ani zdravá strava či nebodaj zdravý sedliacky rozum. Je veľmi nebezpečná a extrémne nákazlivá. Volá sa "Vlastný právny názor". Najhoršie však je, že sa šíri aj s ďalšími vážnymi pliagami - "Všetko je v súlade s", "Analýza ukázala" a "Robíme všetko pre spokojnosť občanov". Napríklad také utajovanie informácií. Všeobecne platí (alebo by mal platiť) princíp, čo nie je tajné, je verejné. Zákon 215/2004 Z.z. o ochrane utajovaných skutočností definuje oblasti a informácie, ktoré nemajú byť zverejnené. A zákon č. 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám to, čo musí byť zverejnené.

Na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, sekcii Lesného hospodárstva však zaúradovala spomínaná pliaga (možno i ďalšie) a výsledkom je nasledujúce usmernenie pre Národné lesnícke centrum:

"V súlade s doplnením protokolu č. 16, ku kontraktu č. 1180/2011-710/MPRV SR uzatvorenom medzi MPRV SR a NLC, nás MPRV SR sekcia LH požiadala o zrušenie funkcionality, ktorá umožňuje prístup verejnosti k údajom JPRL z LHP alebo PSL, ktoré sú uvedené v LGIS-e v menu informácie, nakoľko žiadna zákonná norma, o povinnosti zverejňovať konkrétne údaje o JPRL z LHP alebo PSL nepojednáva"

(skratky sú vysvetlené na konci článku)

Projekt Lesnícky geografický informačný systém (LGIS) si dal za svoj špecifický cieľ "vybudovať lesnícky geografický informačný systém, ktorého funkcionalita bude dostupná používateľom prostredníctvom siete Internet, ako komplexný informačný nástroj pre oblasť vedy a výskumu, hospodársku prax a verejnosť." Na vytvorenie Lesníckeho GISu mali ísť za posledné 3-4 roky nenávratné prostriedky z EU v sume 497193 € v rámci výzvy OPVaV-2008/2.2/01-SORO Agentúry Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ (http://www.asfeu.sk/uploads/media/2.2-01_Zoznam_prijimatelov_NFP__jun-2012.pdf). Jeho funkcionalita vo veci zverejňovania informácií z JPRL si v súčasnosti nevyžaduje nijaké dodatočné finančné prostriedky, keďže v roku 2012 bola súčasťou LGIS pre neprihlásených užívateľov a v súčasnosti je jej využívanie obmedzené len podmienkou registrácie. Hoci je LGIS ako webová aplikácia súčasťou Informačného systému lesného hospodárstva (IS LH), nemá so spomenutým kontraktom (http://crz.gov.sk/index.php?ID=386835&l=sk) v podstate nič spoločné lebo kontrakt v súvislosti s IS LH je zameraný na zber a poskytovanie údajov pre tvorbu Plánov starostlivosti o lesy (niekdajšie LHP), na rozvoj IS LH a jeho správu, za čo MPRV SR malo zaplatiť za rok 2012 NLC sumu 285922 € (pôvodná suma nezohľadňujúca dodatky kontraktu).

Takže informácie o lesných porastoch, ktoré Národné lesnícke centrum dobrovoľne zverejňovalo, zrazu zverejňovať prestane, pretože niekomu vplyvnému jeho vlastný právny názor definoval, že ak to nie je povinné, je potrebné to zrušiť. Čo na tom, že niekto to bez problémov môže a chce zverejniť. A umožniť tak všetkým študovať a využívať informácie o tom, ako naše lesy vyzerajú a čo sa v nich deje.

Pre istotu. Aby to ľudia nemohli zneužívať. Napríklad proti jeho záujmom a koníčkom, akým je i nikým nekontrolovaná ťažba dreva. Napríklad.

Vysvetlivky:
LHP - lesný hospodársky plán (po novom PSL resp. PSOL)
PSL alebo tiež PSOL - program starostlivosti o lesy
JPRL - jednotka priestorového rozdelenia lesa

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Lepší príklad podvádzania pri tendroch by nevymyslel ani Matovič

Po rokoch idú nástenkári pred súd.


Už ste čítali?